شیر-پروانه-ای

شیر پروانه ای استیل 304

شیر پروانه استیل 304

شیر پروانه استیل 304 به منظور تنظیم فشار در یک سیستم صنعتی به کار می رود. عملکرد شیر پروانه به گونه ایست که نه تنها موجب باز و یا بسته شدن جریان سیالات می شود، بلکه در تنظیم کاهش و یا افزایش جریان نیز نقش دارد. از این رو می توان عملکرد این قطعه صنعتی را حیاتی و مهم تلقی نمود. در ادامه به معرفی شیر پروانه 304 و کاربرد آن در صنعت می پردازیم.

مشخصات شیر پروانه استیل 304

آلیاژ استیل 304 به جهت بهره مندی از یک فرمولاسیون خاص، از خواص و ویژگی های سودمندی برخوردار گشته است. کروم و نیکل به کاررفته در این آلیاژ به طرز قابل توجهی مقاومت آن را در برابر شرایط محیطی نامساعد افزایش داده است.

پروانه استیل

عواملی همچون حرارت بالا، تماس با مواد اسیدی و خورنده، رطوبت و ضد زنگ زدگی به آلیاژ 304 و دستآوردهای آن همچون شیر پروانه استیل 304 آسیب نمی زند. از این رو قرارگیری این قطعه فولادی در محیط های صنعتی خطر ساز نخواهد بود.

از آنجایی که فولاد ضد زنگ 304 قابلیت پاکسازی و ضدعفونی دارد، از این قطعه در مصارف پزشکی و کارخانجات تولید مواد غذایی نیز استفاده می شود. با اینحال کارکرد شیر پروانه محدود به این دو مورد نمی شود و کاربردهای مختلفی را در بر می گیرد.

مشخصات اصلی شیر پروانه استیل را می توان در موارد زیر برشمرد:

 1. از متریال مقاوم و مستحکم استیل 304 ساخته شده است.
 2. در برابر مواد خورنده حفره ای، مایعات اسیدی و عملیات های حرارتی مقاومت بالایی دارد.
 3. قادر است با حرکات چرخشی خود جریان سیالات را قطع و وصل کند. با 90 درجه چرخش دستگیره، جریان سیالات از حالت کاملاً مسدود به حالت کاملاً باز تغییر می کند.
 4. شیر پروانه استیل 304 در ابعاد بزرگ دارای عملکردهای مختلف دستی، هیدرولیکی و پنوماتیکی است.
 5. از سطح ماشین کاری مناسبی برخوردار است.
 6. دارای آببندی عالی و طول عمر بالاست.

کاربرد شیر پروانه 304

مطابق آنچه که تاکنون گفته شد استفاده شیر پروانه استیل 304 در شبکه لوله کشی صنعتی رایج است. چرا که این قطعه وظیفه قطع و وصل جریان سیالات را به عهده دارد. بر همین اساس می توان کاربرد این قطعه را محدود به دستگاه های لوله کشی در کارخانجات دانست.

 1. خط تولید صنایع شیمیایی
 2. خط تولید صنایع دارویی
 3. خط تولید صنایع غذایی
 4. صنایعی که به نحوی با سیالات مایع همچون اسیدها و یا بنزین در ارتباطند.

قیمت شیر پروانه ای

همان طور که از نام این محصول مشخص است یک شیر است که با باز و بسته شدن سبب ایجاد جریان و یا عدم جریان سیال می شود.

حال این سیال هر چیزی می تواند باشد این که ماده سیال چه باشد بستگی دارد که از این شیر پروانه ای در کجا استفاده شود، می توان از شیر پروانه در هر کجا که کاربرد داشته باشد استفاده نمود. با چرخش 90 درجه می توان شیر را باز و بسته کرد.

شیرهای پروانه ای وجود دارند که بزرگ تر از حد معمول هستند و برای باز و بسته کردن آن ها نیاز به عملگر هست و در صورت وجود عملگر هم ممکن است باز و یا بسته کردن شیرها کمی طول بکشد.

باید توجه داشت که شیرهای پروانه ای را به صورت باز نصب کرد زیرا در این صورت نشیمنگاه آن مانع بستن شیرها نمی شود و به سهولت می توان آن را باز و بسته نمود.

در ادامه سعی داریم بیش تر در مورد شیرهای پروانه ای و انواع و جنس های آن بگوییم پس لطفا با ما همراه باشید.

 

عنوان کالا سایز قیمت
شیرهای پروانه ای 25 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 38 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 51 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 63 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 76 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 102 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 304 اینچ تماس بگیرید
شیرهای پروانه ای 316 اینچ تماس بگیرید

 

انواع شیرهای پروانه ای

شیرهای پروانه ای موجود در بازار جنس ها و انواع مختلفی دارند که امروز به آن ها می پردازیم. جنس شیرهای پروانه شامل استنلس استیل، کربن استیل، آلیاژ های نیکل وآلیاژ های تیتانیوم و آستنیتیک و استیل دوپلکس و نیکل و آلومینیوم ساخته می شود.

حال این شما هستید که تصمیم می گیرید کدام جنس شیرهای پروانه ای را انتخاب کنید. انواع شیر پروانه ای هم به شرح زیر است:

 • شیر پروانه ای فلنج دار

 • شیر پروانه ای لاگ دار

 • شیر پروانه ای ویفری

 • شیر پروانه ای جوشی

شیرهای پروانه ای فلنج دار دارای دو فلنج است که به وسیله آن ها به لوله متصل می شود. شیرهای پروانه ای لاگ دار دارای سوراخ های متعدد است که امکان اتصال لوله را به فلنج ها ایجاد می کند.

شیرهای پروانه ای ویفری بین دو فلنج لوله قرار می گیرد و با  پیچ و مهره به هم اتصال پیدا می کنند و در آخر شیرهای پروانه ای حوشی که همان طور که از نام آن مشخص است به وسیله جوش به لوله متصل می شود.

یعنی در واقع به لوله جوش داده می شود از این نوع شیرهای پروانه ای برای لوله هایی که سیال آن ها پر فشار می گذرد استفاده می شود که بسیار مرغوب و با کیفیت است.

سخن پایانی

شیر پروانه استیل 304 از جمله قطعات پرمصرف و پرکاربرد در صنعت به شمار می رود. این قطعه فولادی وظیفه اتصال و انسداد جریان سیالات را به عهده دارد. با اینحال می تواند در تعیین میزان فشار جریان نیز نقش موثری داشته باشد. انواع مختلف شیرهای پروانه در صنایع شیمیایی، دارویی و غذایی به کار می رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.